עיגולים שחורים מתחת לעיניים

כתמי עיגולים שחורים תחת העיניים מזוהים פעמים רבות עם עייפות, אלא שמדובר בתופעה רחבה הרבה מעבר למחסור בשעות שינה. העור שסובב את העיניים הוא עור דק במיוחד עד לכדי השתקפות של כלי הדם המצויים תחתיו. כאשר העור מתוח היטב, גמיש ומלא ברק, המראה המתקבל הוא מראה צעיר, בריא וזוהר. יחד עם זאת, כאשר העור סובל מהזדקנות, צניחה, שקיעה, היווצרות של קמטוטים וקמטים – הוא זוכה לצל שמאפיל על צבעו ומראה נפול, מה שיוצר את אשליית העיגולים השחורים.

התופעה הרפואית הנוגעת לדבר מכונה "היפר פיגמנטציה פרי אורביטלית", תופעה אשר מתייחסת לתכונות הפיזיקליות של שילוב בין העור הדקיק, מחזור הדם ומראה כלי הדם, תוך אובדן האלסטיות והעמקת דקיקות העור. הקשר בין העיגולים השחורים תחת העיניים לעייפות נולד מאחר והעיגולים הללו נוטים לבלוט יותר בשעות הערב, בעוד שבשעות הבוקר והיום זרימה מוגברת של הורמון הקורטיזול מגבירה את זרימת הדם ומטשטשת את המראה הכהה והשקע תחת העיניים.

הגורמים לעיגולים שחורים מתחת לעיניים

רגע לפני שנציג את הפתרונות האפשריים לטובת העלמת עיגולים שחורים מתחת לעיניים, חשוב להכיר את הגורמים המרכזיים והשכיחים ביותר לתופעה, להלן:

  1. גנטיקה – כמו תחלואות אחרות ופגמים במראה האסתטי לגנטיקה ישנה משמעות רבה ויש מי שסובלים יותר מן התופעה בשל מבנה גנטי לקוי.
  2. מחלת עור – מחלות עור פטרייתיות, זיהומיות ואחרות באזור הפנים והעיניים גורמות לרגישות ולגרד ואלה מותירים את אותותיהם גם לאחר שהמחלה חולפת. מחלה ממשכה ברת השפעה על עור הפנים עשויה להותיר מראה עיניים שקועות וסימנים סביב העיניים.
  3. הזדקנות – תהליכי הזדקנות אינם מתחילים עם הגעת גיל הזהב כי אם שנים ארוכות קודם לכן. פגיעה במרקם ובנפח העור היא אחת מתופעות ההזדקנות הבולטות ביותר ובשל דקיקות ורגישות העור באזור העיניים מדובר באחד האזורים הראשונים עליהם ניכרים תהליכי ההזדקנות, לפעמים כבר בתחילת העשור הרביעי לחיים.

חשוב לדעת כי בשונה מפגמים אסתטיים אחרים, עיגולים שחורים מסביב לעיניים מאפיינים נשים וגברים כאחד.

אז איך ניתן לטפל בעיגולים השחורים?

מדובר בתופעת הזדקנות שלמרות שמתחילה בגיל צעיר ביחס לתופעות אחרות, ובולטת במיוחד למראה, היא גם בין התופעות הקלות יחסית לטיפול. ככלל, הקפדה על שינה מסודרת וטובה בת לפחות שבע שעות בלילה, יקיצה מוקדמת והתעוררות הדרגתית ותזונה עשירה בוויטמינים, מינרליים ונוגדי חמצון – הם הכלים הטבעיים והטובים ביותר לשמירה על עור הפנים בכלל ועל השפעת הסימנים סביב העיניים בפרט.

לצד אלו ניתן להיעזר בטיפולים ובתכשירים נוספים מעולם האסתטיקה הרפואית, כאשר מומלץ לתת עדיפות לתכשירים ומוצרי טיפוח טבעיים ככל שניתן. קרם הזנה ולחות לטיפול בלילה יספיג את העור בלחות ובמינרליים מעשירים שיסייעו בהעלמת העיגולים ובמילוי השקעים. באמצעות פילינג המחדש את שכבת העור החיצונית ניתן יהיה להיפטר מן התאים המתים של העור ולזכות לשכבת עור חדשה ורעננה, ונטולת סימנים ופגמים. במקרי קיצון ניתן גם להסתייע בטיפולי הזרקה של חומצות מילוי, דוגמת חומצה היאלורונית, הממלאות את שקעי העור והקמטים ומסייעות בהעלמתם.