איך לייצר שגרה נכונה לטיפוח עור הפנים

איך לייצר שגרה נכונה לטיפוח עור הפנים

עור שנראה נהדר הוא לא רק עניין של גנים טובים, ולהרגלים היומיומיים שלנו ישנה השפעה ניכרת על מראה פנים חיוני וקורן. מספיק לרפרף מעט ברשת האינטרנט כדי לגלות אינספור המלצות שונות באשר לתכשירים כאלו ואחרים שיסייעו לנו להשיג את המראה הרצוי. החל מקרמים לשימור לחות העור, דרך המצאות חדשות ש'מחברות אותנו חזרה אל הטבע' ועד למקדמי הגנה כנגד קרני UV – מה שבאמת ישיג עבורנו את התוצאה המבוקשת הוא לא תכשיר שזוכה לתהודה ניכרת בפרסומות או להיכרות מעמיקה לאור היותו מותג נחשק, כי אם טיפול אישי שמותאם במדויק לדרישותיו של העור ותו לא.

"השילוש הקדוש" לעור בריא

אנו יכולים להקפיד על מגוון תכשירים ואפילו מן המותגים המוכרים ביותר, ועם זאת, שגרת טיפוח העור מוכרחה להיות מורכבת משלושה אלמנטים מרכזיים: היגיינה, התאמה אישית ולחות.

המטרה של כל שגרת טיפוח היא לכוונן את סוג העור כך שיטיב לתפקד במיטבו אל מול מפגעים סביבתיים שונים, תהליכים פיזיולוגיים שאין אנו תמיד שולטים או אחראיים עליהם ושלל גורמים שונים העלולים להתבטא בפריחות, רגישויות, גרד, אלרגיות ופצעונים.

אין זה מקרי שקוסמטיקאיות רפואיות המתמחות בטיפולי פנים, עומדות על כך שמטופלים חדשים יגיע לפגישת ייעוץ בטרם יספקו ולו תשובה בסיסית אחת למטופל או המטופלת הפוטנציאליים. עורו של כל אחד ואחת מאתנו מתאפיין בתכונותיו שלו:

  • ישנם בעלי עור דק הנוטה להתייבש מהר יותר ועל כן הוא מצריך דגש מבחינת לחות.
  • ישנם אלו שעורם מתאפיין בשומניות יתר ועל כן ההקפדה על ניקוי העור היא משמעותית יותר עבורם לעומת הזולת.
  • לעומתם, ייתכנו אלו שעורם איננו שומני וניקוי יתר ישיג את התוצאה ההפוכה ויוביל לגירויים אותם ניתן להפסיק לו רק יקבל העור טיפול מותאם אישית.

כפי שניתן לראות, שלושת האלמנטים שהוזכרו לעיל שימושיים וחיוניים בכל טיפול פנים, והם הסוד לקבלת מראה חיוני וזוהר.

היעזרו באיש / אשת מקצוע

אין זה מספיק שנבחר בתכשיר מסוים על מנת שעורנו ישיג את התוצאות הרצויות. לשם כך, חשוב לקבל את חוות דעתו של איש מקצוע שיבחן את העור ויאבחן את הסוגיה הרפואית כמו גם הטיפול הנכון אשר יספק הקלה ושיפור.

רבים מתחבטים באשר לבחירה שבין רופאי עור לבין קוסמטיקאיות רפואיות וחוששים שמא הפקדת עור הפנים בידיה של קוסמטיקאית יתברר כהימור לא מוצלח. על כן חשוב לדעת כי מחובתן של קוסמטיקאיות להסביר למטופל/ת כי אין הסוגיה הרפואית המדוברת בסמכותן, ולהמליץ על פגישה עם רופא עור.

מנגד, רופאי עור רבים יכולים להמליץ בחום על טיפולים אצל קוסמטיקאיות וזאת כאשר מטופליהם מבקשים לטכס עצה ולהבין כיצד יוכלו לסגל לעצמם אורח חיים בריא שיטיב עם עורם.

התחלתם טיפול? תנו לזה זמן

אל תטעו לחשוב שהתוצאות יגיעו כבר מן הטיפול הנכון. שגרה נכונה לטיפוח עור הפנים מחייבת זמן ואורך רוח.

ניתן להדגים זאת על מגוון סוגיות רפואיות החל מכתמי פיגמנטציה, דרך פצעוני אקנה בדרגות חומרה שונות ועד לטיפולים נגד תהליך ההזדקנות הטבעי של העור. למרבה הצער, רבים נוטים לשבור את הכלים בתוך פרק זמן קצר ולנסות שלל תכשירים שונים.

השינוי שבין התכשירים השונים איננו משיג את התוצאה ולעתים אף מרחיק אותנו ממנה. חשוב להתמיד בטיפול ולהפסיק רק במידה והשימוש בתכשיר מסוים מתברר כמזיק לעור עקב תופעת לוואי דוגמת פריחה או גירוי מקומי.

הימנעו מניקוי פנים מופרז

שטיפת הפנים ושמירה על היגיינת העור היא צעד בסיסי וחיוני בכל מה שנוגע לטיפוח ושיקום העור. העור שלנו בא במגע תמידי עם מזהמים סביבתיים לרבות לכלוך אשר קיים באוויר, עשן ואף לכלוך המצטבר על כפות ידינו מבלי שאנו מודעים לכך.

כדי להבטיח את בריאות העור ובעיקר מניעה מפני גירויים ואקנה, רופאים וקוסמטיקאיות רפואיות ממליצים להקפיד על שטיפת הפנים פעמיים ביום עם סבונים עדינים. שטיפה עקבית של הפנים תסייע במניעת נקבוביות סתומות והופעתן של דלקות חריפות.

ועם זאת, הקפידו שלא להיגרר לשטיפה מוגזמת. לא אחת, שטיפה חוזרת ונשנית של העור, מייבשת אותו, מעוררת רגישות ואף מובילה לפצעים מיקרוסקופיים שאט אט הופכים לזיהומים וגירויים.

אל תכסו את בעיות העור במייקפ

זוכרים שאמרנו כי סבלנות היא מילת המפתח החשובה ביותר לטיפולי פנים? אז לצערנו נצטרך להעלות את האתגר רמה אחת מעלה ולבקש מכם להקפיד על סבלנות יתרה גם ללא כל שימוש במייקאפ.

איפור הוא אמנם פריט יומיומי עבור נשים רבות, ומייקפ אף משמש לא מעט גברים, אך לעתים שימוש תכוף מדי יכול להוביל ל'מעגל קסמים' שבו אנו מרעילים את העור פעם אחר פעם ולמעשה לא מביאים לשום רגיעה.

הקפידו להשתמש במייקפ רק לפני אירועים חשובים, ודעו כי שכבת איפור יכולה להוביל לסתימת הנקבוביות והרעת מצבים של אקנה. כמו כן, מומלץ להמעיט בשימוש במייקפ בסוגיות רפואיות דוגמת רוזציאה ודרמטיטיס.

ושלבו תזונה תומכת שתיטיב עם העור

בדיוק כפי שתזונה נכונה ומאוזנת שומרת עלינו מפני מחלות ומחזקת את גופנו, כך תוצאותיה החיוביות יכולות להתבטא גם במצבו הרפואי של העור.

בין היתר מוטב להקפיד על פירות וירקות העשירים בבטא-קרוטן, חומר אשר מומר בתהליכים פנימיים לוויטמין A. ויטמין זה אמנם ידוע כמיטיב עם בריאות העיניים, אך ביכולתו לשמר את גמישותו של העור, לעכב תהליכי הזדקנות ולמנוע תהליכי חמצון המתרחשים בשל הימצאותם של רדיקלים חופשיים.

כמו כן, מוטב להרבות באכילת עלים ירוקים לקבות קייל, כרובית וברוקולי. ירקות אלו עשירים בתרכובות המאפשרות לאזן את הפעילות ההורמונלית בגוף ובכך למנוע את הופעתם של פצעונים.